15 Mart 2017 Çarşamba

Bu Ne Kaynana Kardeşim?Binnaz başımı yiyecek dostlar…  Ne yapayım nerelere kaçayım şaşırdım.  Düdüklü tencere olayından sonra Yusuf’un annesi Asiye hanım gelip:
 “Torunumu yakacak bu gelin, çocuğu bu beceriksizin eline bırakmam!” diyerek gelip Binnaz’ın başına çöreklenmişti zaten.
Sekiz Mart günü gençler birlikte vakit geçirip stres atalım çocukları benim başıma yıkıp yakındaki bir restoranda yemek yiyelim demişlerdi. Yusuf Mantar’ı benim kucağıma verirken Asiye Hanım da arabanın ön koltuğuna ana kraliçe edasıyla kurulmuş. Arabanın yanına vardıklarında Binnaz eşekten düşmüş karpuza dönerken Yusuf:
 “Anne sen de mi geliyosuuun?” cümlesiyle şaşkınlığını dışa vurmuş. Ama kadın hiiiç oralı olmamış, üzerine alınmamış.
Restoranda tabağındakilerin yarısını Binnaz’ın tabağına yığmış,
 “O kadar para verecek oğlum, bitir ziyan olmasın!” diye iki birde kızı dürtmüş. Kızın içeceğini:
 “Sen bunu içemezsin” diyerek alıp içmiş, Binnaz yenisini
isteyince de:
 “Müsrüüüfff” diye ortalık yerde kızı fırçalamış. Eve dönerken de Mantarı sormuş, bende olduğunu söyleyince: “Ben varken niye el aleme niye bıraktınız yavrucağımı?” diye yol boyu Binnaz’ı da Selim’i de şişirmiş.
Herkesin çocuğunu teslim ettim, Binnaz da Mantar’ın elini tutup giderken Asiye hanım Flash misali eve ulaşmıştı bile. Binnaz:
 “Abla şu kayınvaldemle bi konuşsan, bi yemek yiycektik, burnumuzdan getirdi…” deyince:
 “Ben bi düşüneyim” dedim. Aklıma hiçbir şey de gelmiyor ki. Balkız’ın beynini yedim:
“Bana fikir vearrr” diye. O da beni başından atabilmek için annesine pasladı.
Kezo anne de:
“Çağır da bir kahve içelim.” deyince “heyyo” deyip Binnaz’a, hemen üst kattaki komşuma telefon ettim.  İkram bey de:
 “Aman hatun şurdan şurası n’olcak canım.” Dese de cevabını alıyor 427’den:
“Binnaz abla şurda ama telefon sinyalleri uyduya kadar gidip geliyor.” Binnaz Mantar’ı Selim’e satıp Asiye hanımı kaptığı gibi Kezo anneye düştü. İkram beyle Kezo annenin kocası Ismayıl hojam:
“Bize müsaade!” diye kaçıverdiler. Kezo anne aldı sazı, gençlere hoşgörü  göstermekten, sabırlı olmaktan, kızların ana baba kucağını bırakıp yeni bir hayat kurabilmek için tüm yaşamlarını baştan başa değiştirmelerinden bahsetti. Ama asiye hanım karşısında başçavuşun eşeği osuruyormuşçasına dikkate bile almadı, bunu da hazır fistonun örneğini çıkarmaya çalışarak bize iyiden iyiye hissettirdi.
Anladım ki kadına ne dense tersini yapıyor, bende Edison’un ampulü bin voltluk yandı.  Başladım Binnaz’ın ne kadar akıllı olduğunu söylemeye. Konuşuyorum ama üç cümleden biri Binnaz’ın ne kadar akıllı olduğu, haliyle Asiye hanım pek de mutlu değil. Sordu:
“Nesi akıllıymış bizim gelinin, bissürü salak saçma işi
var!” Hiç bozuntuya vermedim:
“Salak akıllılardan bizim Binnaz.”
“Sağ ol abla ya!!!”
“Rica ederim canım her zaman. Binnaz ne akıllı kız da belli etmiyor. Bak seni çözmüş bu kız, sırf sen gitme diye senin gelişinden hoşnut değilmiş gibi yapıyor.” Dedim ama bizim saftirik yüzüme öyle bir bakıyor ki anlatılmaz, izlenir.  Asiye hanım inanmadı tabii ki. Ama çakal Kezo anne benim niyetimi anladı da benim bıraktığım yerden o alıp yürüdü.
Bir saat kadar oturduk, evlere dağıldık.  Gece ona doğru apartman boşluğunda bir patırtı kütürtü koptu, dedik yeni kiracı komşu yine hanımı dövüyor. Apartman boşluğuna bir hücumumuz vardı ki, dersiniz Fatihin askerleri İstanbul surlarına saldırıyor. Asiye hanım, valizi toplamış, tutturmuş:
“Araba bul, ben eve gidecem!” diye. Selim de:
“Bu saatte kimin kapısına gideyim anne, arkadaştan almıştım arabayı, teslim ettim. Yarın otobüsle gideriz.” Dese de kadın bir kere kafaya koymuş, gidecek. İkram Bey kapı aralığından Selim’e seslenip araba anahtarlarını verdi de bir minik kriz daha başlarken nihayetine erdi.

Binnaz bü gün koca bir tepsi bol cevizli kek yapmış, yanına da bulgur köftesi. Bana teşekkür etmek için getirdi.  Ben de koca bir demlik çay yaptım, oturup afiyetle asiye hanımın gidişini kutladık.     

Yaşadığım deneyimlerden sonra hayatı ti’ye almayı alışkanlık haline getiren, öğrendiğimden beri okumayı, lisedeki edebiyat öğretmenimin telkinlerinden sonra yazmayı hayatımın bir parçası yapmayı görev edinmiş bir faniyim.
BENZER YAYINLAR

18 yorum:

 1. Ahahahahahaha,ilahi Calimero,helal olsun sana.Ne nefretlik bir şey bu kaynana milletinin yaptıkları yahu.Biz de yapmayız inşallah onlar gibi.Bir de hiç sektirmeden her gelin yaşıyor benzer şeyleri,zengin-fakir,okumuş-okumamış,çalışan-çalışmayan istisnasız her gelin.Batıda niye yok çünkü saygı,sınır biliyor insanlar.Bizde her şey vıcık vıcık.Komşun bile evinin içine karışıyor bizde.Sokakta tanımadığın biri ,çocuğunun atkısına şapkasına karışıyor.Valla yorucu bir yaşam tarzımız var vesselam.Gene günü kurtarmışsın,hadi eline sağlık.Binnaz'a da geçmiş olsun 😀

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yapayım, gözümün içine içine bakıyor zavallı. Bizde bir laf vardır, hiç duydun mu bilmem: Bir kızın yedi köye faydası olur der benim büyükler. Haliyle de tanıdık tanımadık karışma hakkını buluyor kendinde. Nabacaaann, çekeceeenn:)))

   Sil
 2. hahaahah alemsin yaaaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alem mi beniiim, aleme mi sahibim bilemedim:DDD

   Sil
 3. Karikatürler efsane.. büyük güldüm :)

  YanıtlaSil
 4. Allah seni süper süper valla :) türk filmi gibiii :) ayşen gruda mesela ne bileyim kayınvalide neriman köksal :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. son yazıma koydum seniii :)

   Sil
  2. Suna Pekuysal tam oynar Asiye hanımı:D Ay ay geliyorum geliyorum:D

   Sil
 5. Off off öldü ya oğluda bana kaldıyaaa diye bir şarkı varyaa hıhh tam buba yakisirmis �� kaynanayi napmali kaynar kazana atmalıı �� deepten geldim bloguna cokda eğlenceliymis banada beklerim bak haha :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldin, ilk fırsatta gelicem canım. Kaynana kazan karası diye de bir türkü vardı di mi :DDD

   Sil
  2. Onu pek bilemedim ama arasak bayada bir çıkar heralde :) kaynana işte kaynatr durur 😃

   Sil
 6. yaaaa bayıldım gülmektennnnnn gece geceee ayyy Allahımm yaaa süpersin vallla :))))

  YanıtlaSil
 7. Off çok kötüymüş ya :D benim dedem kaynanadan beterdi 10 yıl birlikte yaşadık , sadece anneme değil herkese kök söktürmüştür , aklıma o geldi şimdi :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eski topraklar galiba çoğunlukla aksi oluyorlar:)))

   Sil
 8. Ne denir böyle durumda bilemedim...!

  Ama çok güldüm inan,harika bir malzeme çıkmış sana o yönden bakınca eğlendim de seni fazla yormasalar daha iyi olacak,
  Ama işte,iyi niyetli faydalı insan olunca senin gibi maalesef kaçınılmaz böyle durumlar,canısı iyi ki varsın.
  Her apt. sen gibi koruyucu teyze olsa çalışan annelerin sırtı yere gelmez valla

  Öptüm seni iyilik meleğim...

  YanıtlaSil
 9. Hehehe! Her eve lazım Calimero diyorsun yani:) Bazen eşeğin kulağına kar suyu kaçıyor ya neyse:DDD

  YanıtlaSil